Przejdź do treści

Rodzaje szaf

Szafy wiszące

Jak sama nazwa wskazuje montowane są na ścianach
w celu zaoszczędzenia miejsca na podłodze. Szafy te mają elegancki wygląd, więc mogą być montowane w różnych rodzajach pomieszczeń. Przeznaczone są do montażu mniejszych ilości urządzeń telekomunikacyjnych lub monitoringu.

Szafy stojące

To większe i bardziej kompleksowe rozwiązania niż szafy wiszące. Wyposażone są w kółka, co ułatwia ich przemieszczanie w obrębie pomieszczenia.

Jednostka U

Jest to standardowy sposób organizowania i montowania sprzętu elektronicznego w szafach, aby zapewnić łatwe zarządzanie, dostęp i konserwację. U (ang. Unit): Jest to podstawowa miara używana do określania wysokości sprzętu montowanego w szafach rackowych. Jedna jednostka (1U) ma wysokość 1,75 cala (ok. 4,45 cm). Przykładowo, sprzęt o wysokości 2U zajmuje 3,5 cala (ok. 8,9 cm) miejsca w szafie rackowej.

Kiedy mówimy o szafie rackowej o pojemności 20U, oznacza to, że taka szafa może pomieścić sprzęt o łącznej wysokości 20 jednostek (20U), gdzie 1U to 1,75 cala. Jest to ważne, aby efektywnie zaplanować i zorganizować sprzęt w centrum danych lub w biurze, gdzie wykorzystywane są szafy rackowe.